Illustrator Kursu

illustrator özel dersAdobe illustrator programı vektör tabanlı programlar arasında tüm dünyada sektör lideri bir yazılımdır. Profosyonel grafik tasarımcılarından web(internet kullanıcılarına) kadar geniş bir kitleyi hedefler. İllustrator ara yüzler tasarlama, logolar oluşturma, vektör tabanlı görseller hazırlama imkânı sağlar. Vektör olarak oluşturulan bu görseller Photoshop, InDesign ve Flash programlarına rahatlıkla ve kalite kaybı olmadan aktarılabilir. Böylece bu aileye ait tüm programlar arasında etkileyici bir bütünlük söz konusudur.

vektör çizim nedir

Adobe yazılım ürünlerini geliştirirken her zaman tasarımcı ve artistlerin beklentilerini göz önünde bulundurmaktadır. Adobe etkileyici tasarımları daha kolay bir şekilde oluşturabilmek adına İllustrator araçlarının kullanımını pratikleştirip, kolaylaştırmaktadır.

karakter tasarımı

İllustrator eğitimi ve illüstrasyon dersleri

İllustrator derslerinde konu olan derslerin bir bölümü dünyaca ünlü illüstrasyon artist ve tasarımcılarının çalışma ve tekniklerinden derlenmiştir. Böylece daha farklı bir bakış açısı ve vizyona sahip örnekleri de inceleme fırsatı sunulmaktadır. İllustrator programı basılı dokümanlar, online dokümanlar, intereaktif uygulamalarda kullanılacak grafiklerin oluşturulmasında daha yaratıcı olabilmeniz için gerekli tüm araçlarla donatılmıştır. Adobe illustrator dosyaları tasarımlarınızda daha sonra tekrar kullanabilmeniz adına Template(şablon) olanak saklamanıza olanak sağlar.

vektör kot pantolon çizimi

İllustrator Programında Neler Yapılabilir?

 • Teknik çizimler(kat planları, mimari eskizler vb.) logo, illüstrasyon, poster, ürün ambalajı ve web grafikleri
 • Vektör çalışmalara özel efektler eklenmesi
 • Özel fırçalar oluşturarak illüstrasyonları geliştirilmesi
 • Yazılar üzerinde gelişmiş efektler
 • Çok kolonlu broşür tarzında çalışmalar hazırlamak
 • Grafik araçları ile farklı tasarımda istatistik ve tablo grafikleri
 • Esnek gradient(degrade) araçları ile oluşturulan grafik özellikleri InDesign programında düzenlenebilir
 • Template ve stok grafikler kullanarak hızlı ve kolay biçimde dokümanlar oluşturabilme
 • Dosya kayıt ve export seçeneklerinde PDF,PSD,EPS,JPEG,PNG gibi tüm yaygın formatlara destek
 • Web siteleri için yüksek kalitede dosya hazırlama imkanı
 • Flash programı için symbol(sembol) olarak çıkış verebilme

tisort tasarimi illustrator

İllustrator özel ders ve illüstrasyon kursu

web sitesi etiket örnekleri

İllustrator artistler ve grafik tasarımcıları tarafından kullanılan, grafik oluşturulduktan sonra kalite kaybı olmaksızın farklı boyutlara büyültüp / küçültülebilen hem baskıya yönelik işlerde hem de web için kullanılabilen bir programdır. Artistler İllustrator'u kusursuz görsel kompozisyonlar oluşturmak için kullanırlar, bu kompozisyonlar kalite kaybı olmaksızın tekrar ölçeklenebilir. El çizimleri ve illüstrasyonlar oluşturma, taranmış görselleri trace(etrafından çizerek yeniden oluşturma) ve yeniden renklendirme, dijital boyama ve renklendirme için wireframe oluşturmak için kullanılır.

photorealistic çizim

Tasarımcılar İllustrator'u logo, ikon, sembol ve diğer kompleks objeler oluşturmada kullanırlar. Flyer, broşür, magazin, kartvizit, web sitesi gibi alanlarda kullanılacak yazı ve metinleri İllustrator ortamında hazırlarlar. İllustrator diğer Adobe uygulamaları ile bütünleşik şekilde çalışabilir. Esnek bir çalışma şekli sunan program, yaratıcı fikirlerin hayata geçmesi için kullanıcılarına pek çok işleri kolaylaştırıcı araçlar sunmaktadır.

Tabii ki İllustrator kullanımı sadece artist ve grafik tasarımcıları ile sınırlı değildir. Pek çok kullanıcı projelerinde göz alıcı görseller kullanmak için bu programı tercih etmektedir.

logo tasarımı

Tasarlamanın etkin yolu olan İllustrator üniversal grafik dönüştürücüsüdür. Vektör grafiklerin en önemli iki özelliğinden birincisi oluşturulan grafik her zaman tekrar düzenlenebilir ve üzerinde çalışılabilir, diğeri ise hangi ölçüye ve büyüklüğe ihtiyacınız olursa olsun (kartvizit ya da bina dış cephesi kadar) kalite kaybı olmaksızın ölçeklenebilmesidir.

İllustrator pek çok yaygın formattaki dosyayı farklı alanlarda kullanılabilmesi için import / export edebilir.Eğer bir şey tasarlamak istiyorsanız, bunun büyük bir kısmında size yardımcı olabilir. Harika çalışmalar ortaya koyabilmek için programın merkezinde sıklıkla kullanılan Pen Tool,Pencil tool ve boyama fırçaları yer alır. Aslında tasarımcı olmayan pek çok kullanıcı İllustrator sayesinde akıllarındaki pek çok tasarımı uygulamaya geçirebilmektedir.

Photoshop ile İllustrator arasındaki farklar

info grafik tasarımı

Photoshop'tan İllustrator'a geçiş yapınca ekran ara yüzü olarak büyük farklılıklar olmasa da çalışma mantığında farklılıklar bulunmaktadır. İki uygulama da pek çok özellik ortak olsa da layer (katman) mantığı gibi programa arasındaki başlıca önemli farklılıklara konu oluşturmaktadır. Photoshop'ta tüm objeler ayrı layer'dadır. Eğer iki ayrı objeyi tek layer'a alırsanız, bu objeler artık tek bir obje olup bir nevi birleşirler. Bunları tekrar kolayca ayıramazsınız ve bu layer'a uygulanan efektler her iki objeye birden uygulanır. İllustrator'da ise bir layer içerine sanki alt layer oluşturur gibi bir mantıkla otomatik organize olan yüzlerce obje inşa edebilirsiniz. Bu objelerin her biri otamatik alt layer olup, hepsi toplamda tek bir layer'a bağlanabilir. Tek bir layer kullanarak çok kompleks bir görseli inşa etmek mümkün olabilmektedir. Bu layerlar kendi alt hiyerarşilerine sahip olduğu için birbirlerinden bağımsız olarak kontrol edilebilirler. İllustrator'da layer satırının yanında bulunan OK işareti ile o layer'a ait alt layerlara ulaşabilmek mümkündür.

ürün ambalaj tasarımı

Illustrator vs. Photoshop

İllustrator vektör grafik üretimi ve desteği konusunda daha üstündür.

İllustrator Photoshop'a göre daha iyi bir layout (sayfa düzeni) programıdır

Piksel tabanlı görsellerle çalışma ve fotoğraf düzenleme konusunda Photoshop çok üstündür. Piksel tabanlı ara yüz oluşturmada Photoshop daha hassastır.

PDF çıkışlarda çoklu sayfa desteği Illustrator'da mevcuttur.

İllustrator place(dosya ekleme) işleminde dinamik linklemeye olanak tanır. Photoshop'ta ise linkleme mevcut olmayıp place işlemi sırasında dosya direk eklenir (embed) edilir. Bunun anlamı eklenen dosya illustrator dışında tekrar düzenlenirse bu linkler panelinden takip edilir ve bu değişiklikler üzerinde çalışılan dosyaya hemen yansıtılabilir.

illüstrasyon

İllustrator ile en basit grafiklerden, iconlara, yazılardan en karmaşık şekillere kadar her şeyi oluşturabilirsiniz. İllustrator onlarca önemli özelliğe sahip araç sunar. Bunları çeşitli menü komutlarıyla birleştirerek hayalinizdeki hemen her şekli oluşturabilirsiniz. Sürekli uygulama ve egzersiz yaparak grafikler oluşturmadaki yeteneğinizi geliştirerek grafik işlerinizi İllustrator ile kolaylaştırabilirsiniz. Moda ve tekstil tasarımı için illustrator, Freehand'den illustratora geçiş, Quarktan illustratora geçme, Corelden illustrator geçiş için özel dersleri hakkında detaylı bilgi için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.

desen illustrator

HABER LİSTESİ:

TWITTER:

twitter
Twitter üzerinden bizi takip edebilirsiniz:
#teknoakademi
Takip Et