InDesign Kursu

indesign programı nedir

InDesign, Adobe firmasının ürettiği masaüstü yayıncılık yazılımıdır. Adobe InDesign (indizayn) ile yaratıcı özgürlüğün ve üretkenliğin yeni düzeylerini keşfeden yaratıcı profesyoneller arasına katılın. Sıklıkla kullandığınız Adobe uygulamaları ile sıkı sıkıya entegre olan InDesign, karmaşık grafikler ve tipografik kullanımlar içeren sayfa tasarımları için daha hızlı iş üretim akışı ve daha esnek bir yaratıcı ortam sunuyor.

Indesign Profesyonel sayfa mizanpajı ve tasarımda yeni bir standart olarak sektöre yerini aldı. Adobe Indesign ile tüm basılı işler yapılabilmektedir. Adobe Indesign(indizayn) ile Yayıncılık, Matbaacılık, Dizgicilik, Broşür Tasarımı, Kartvizit Tasarımı, Dergi Tasarımı, Flyer, Insert Tasarımı, Afiş Tasarımı işlemlerini kolayca yapabilirsiniz.

broşür tasarımı

Adobe Indesign; Photshop ve illustrator programlarıyla mükemmel bir uyum içerisinde çalışmaktadır. Adobe Indesign ile yaratıcılıktaki tüm sınırları ortadan kaldıracaksınız. InDesign hem baskı hem de dijital ekranlarda kullanmak üzere yüksek kalitede, göz alıcı dokümanlar hazırlamayı sağlayan profesyonel tasarım ve düzenleme programıdır.

İlk başlarda magazin tasarlamak için üretilen Indesign, daha sonra gazete, dergi, hazırlama alanında, kitap ve yayın evleri, interaktif içerik geliştiriciler, profesyonel fotoğrafçılar, tasarımcılar arasında, herhangi bir formatta herhangi bir içeriği üretmek için dünyanın bir numaralı yazılımı haline geldi.

indesign fotoğraf albümü

InDesign programı Adobe ailesinin diğer yazılımları olan Photoshop, İllustrator, Acrobat, Flash ile tam bir uyum ve bütünlük içerisinde çalışır böylelikle tüm profesyoneller kolaylıkla projelerini tasarlayabilir, ön izleyebilir, üzerinde düzenleme yapabilir ve profesyonel kalitede içeriği hızlı ve etkin bir şekilde üretebilirler.

Indesign'a Dışarıdan Veri Alma

InDesign ayrıca yaygın olarak kullanılan Microsoft Word, Microsoft Excel, ve Adobe Incopy gibi kelime düzenleme ve metin hazırlama programları ile uyumlu olarak çalışır ve bu programlarda hazırlanan içeriği, yazıları, metin biçim ve formatlarını kendi çalışma alanına aktarabilir(import) ve bu içeriği şu an halihazırda piyasada bulunan en gelişmiş tipografi araçları ile düzenleyebilir.

gazete tasarımı

Baskıya yönelik işler hazırlayan tasarımcılar baskı kalitesinden son derece memnundurlar. Ayrıca InDesign'ın layout düzenleme için güçlü araçları, bölünebilir kolon yapısı, bir doküman içerisinde farklı boyutlardaki sayfa yapıları, var olan tasarımı kısa süre içerisinde farklı boyutlara uyarlayabilme gibi işleri kolaylaştırıcı araçlar sunaktadır. Ayrıca preflight(baskıya hazırlık) özellikleri maksimum seviye tutarlılık sağlayıp hazırlanan dokümanın sorunsuz şekilde baskı için teslim edilmesine olanak sağlar.

Artık tüm tasarımcılar hazır animasyon setlerini ve medya seçeneklerini kullanarak kolaylıkla interaktif(etkileşimli)  dokümanlar hazırlayabilir. Bu yetenekli ve özellikleri güçlü araçlar; Flash ve PDF teknolojilerini kullanarak, tasarımcılara statik sayfa düzenlerinden kurtulup yüksek kullanıcı deneyimi sunan interaktif çok fonksiyonlu sayfa yapılarına geçiş imkânı sunmaktadır.

metin düzenleme

Çıkış alacağınızı ortam ne olursa olsun mini bridge sayesinde bilgisayarınızda bulunan tüm içeriği organize edebilir ve sürükle bırak ile dokumanıza yerleştirmeler yapabilirsiniz. Fotoğrafçılar ve sanatçılar için GAP(boşluk) aracı ve otomatik sığdır aracı içerik ve fotoğrafların tam istedikleri gibi sayfa üzerinde gözükebilmesi için büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

InDesign Avantajları

Sayfa düzenleme araçlarının son aşamasında Output(çıkış) ekranında InDesign çok geniş bir yelpazede PDF/X-1a yazıcı formatından, SWF web tarayıcıları için olan formata kadar çıkış özellikleri sunar. 

restaurant menü tasarımı

Katalog, tanıtım emali, flyer, etkileyici sunumlar hazırlarken, indesign düzenleme ve geliştirme araçlarını kullanabilirsiniz, dokümanlar üzerinde düzenlemeler yapabilir, düzenleme ve değişikliklerin izlerini kaydedip yorumlar ekleyebilirsiniz. Adobe InDesign her çeşit yayın için tüm kontrolün sizde olduğu, tasarım ve sunum aşamasında kolaylıklar sunan tam bir doküman oluşturma ve çıkış alma çözümüdür.

Adobe InDesign Özel Dersleri Temel Başlıkları

 • Yeni doküman oluşturma ve araçların kullanımı
 • Resimleri yerleştirme ve boyutlandırma
 • Style Sheet(Stiller ile çalışöa)
 • Temel Yazı İşlemleri ve Text Wrap
 • Tabloar Oluşturma
 • Transparan Resimler ve özel efektler ekleme
 • Master Page ve Auto Page Number (otomatik sayfa numaraları)
 • Baskı İşlemleri ve Baskıya Hazırlık
 • Photoshop ve illustrator dosyaları ile çalışma

dergi tasarımı

Indesign programının başlıca kullanım alanları

 • Katalog tasarlama
 • Broşür hazırlama
 • Kurumsal kimlik oluşturma
 • Kitap dizgisi
 • Dergi tasarımları
 • Kartvizitler hazırlamak
 • Insert, Flyer tasarlama

HABER LİSTESİ:

TWITTER:

twitter
Twitter üzerinden bizi takip edebilirsiniz:
#teknoakademi
Takip Et